Lapset tasapainoilemassa peräkkäin

Lapset tasapainoilevat yhdessä

Arkiseikkailu liikuttaa lapsia ympäri Suomen

Liikkuvan varhaiskasvatuksen ja Liikkuvan perheen järjestämään Arkiseikkailu-kampanjaan osallistui syksyllä 2024 lähes 100 000 lasta varhaiskasvatuksen yksiköistä Hangosta Enontekiöön.

Arkiseikkailu on Liikkuvan varhaiskasvatuksen ja Liikkuvan perheen yhteinen kampanja, jossa – nimensä mukaisesti – lapsille tarjotaan pieniä liikunnallisia seikkailuja arkisessa lähiympäristössä. Kampanjan tavoitteena on kannustaa perheitä liikkumaan yhdessä lähiluonnossa ja arkimatkoilla sekä havainnoimaan luontoa. Kampanjan ydin on Arkiseikkailu-bingo, jossa luontoaihein kuvitetulle 5×5-bingoruudukolle on kirjoitettu erilaisia perusliikuntataitoja kehittäviä tehtäviä. Tehtävät kehittävät monipuolisesti liikkumis-, tasapaino- ja välineenkäsittelytaitoja sekä kannustavat havainnoimaan ja aistimaan lähiympäristöä.

Bingoruudukolla esitettyihin tehtäviin on jätetty runsaasti tilaa lasten osallistamiselle: esimerkiksi tehtävät ”pelastuspartio” tai ”pimeitä juttuja” eivät kahlitse liikaa, vaan lasten mielikuvitus saa päättää tehtävän varsinaisen sisällön. Varhaiskasvatuksen käyttöön kampanja tarjoaa kampanjajulisteen, saatekirjeen, liikkumisen puheeksi ottamisen materiaalin sekä tehtäväkortit, joiden avulla päiväkodissa voidaan järjestää esimerkiksi liikuntatapahtuma tai tehtäväpisteitä ulkoiluun. Kaikki materiaalit on tuotettu suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi ja ne ovat ladattavissa kampanjan verkkosivuilta.

Arkiseikkailu-kampanjaan osallistuneiden määrät

 

Vuosi Kampanja-aika Yksiköt Lapset Kunnat 1–6-vuotiaat väestössä Osuus
2021 13.9.–26.9.2021 1116 82035 190 305,577 26.80%
2022 26.9.–7.10.2022 1328 79880 209 300,629 26.60%
2023 25.9.–8.10.2023 1582 103718 226 295,16 35.10%
2024 23.9.–6.10.2024 1601 102475 225 289 362 35.40 %
2025 22.9.–5.10.2025 Tulossa Tulossa Tulossa (julkistus 03/2026)


Lasten määrä väestötilastosta lähde: Tilastokeskus

Valmiit materiaalit ja helpot ideat kannustavat lisäämään liikkumista

Arkiseikkailuun osallistuneilta perheiltä on kerätty vuosien varrella kampanjasta palautetta (n=229). Vastausten perusteella kampanja on tuottanut perheille iloa ja kannustanut heitä liikkumaan enemmän yhdessä. Perheet nauttivat yhteisestä ulkoilusta lähiluonnossa. Varhaiskasvattajien palautteista (n=339) käy ilmi, että Arkiseikkailu ja sen materiaalit on otettu iloiten vastaan ja aktiiviseen käyttöön myös päiväkodeissa ja perhepäivähoidossa, vaikka kampanjan ensisijainen kohderyhmä ovatkin perheet. Varhaiskasvattajat kokivat, että kampanja lisäsi erityisesti arkiliikkumista sekä lasten osallisuutta varhaiskasvatuksessa.

Arkiseikkailu-bingoa oli sovellettu varhaiskasvatuksessa lukuisin eri tavoin. Yleisimmin tehtäviä oli tehty yhdessä ryhmän kanssa metsäretkillä tai ulkoilun aikana. Moni yksikkö oli myös järjestänyt liikunnallisen vanhempainillan ulkona, jossa tehtiin Arkiseikkailun bingotehtäviä tai hyödynnettiin tehtäväkortteja. Erityisesti varhaiskasvattajat kiittelivät kampanjaan osallistumisen helppoutta; ilmoittautumisen jälkeen kampanjamateriaalit toimitetaan sähköpostilla ja ne ovat tulostusta vaille valmiita käyttöön. Lisäksi bingotehtävät olivat varhaiskasvattajien mielestä hauskoja ja sovellettavissa helposti eri ikäisille lapsille.

Arkiseikkailu toteutetaan viidettä kertaa 22.9.–5.10.2025.

Ilmoittaudu mukaan kampanjaan!

Arkiseikkailu-kampanjan verkkosivut

Alkuperäisen artikkelin lähde & kirjoittajat: Puurunen, A. & Kukko, T. (2025). Jamk Arena Public: https://urn.fi/urn:nbn:fi:jamk-issn-2984-0791-165